Ogólna instrukcja montażu, użytkowania oraz czyszczenia armatury łazienkowej
Armatura w poniższej instrukcji rozumiana jest jako wszelkiego rodzaju baterie łazienkowe i kuchenne, elementy wewnętrzne i zewnętrzne armatury podtynkowych, zestawy prysznicowe, elementy przyłączeniowe, korki, syfony, przyciski do stelaży podtynkowych, itp.
Przed montażem należy dokładnie sprawdzić:
- Zgodność dostarczonego towaru z zamówieniem
- Kompletność elementów niezbędnych do montażu
- Stan jakościowy armatury (w szczególności powłoki, mocowania wężyków, działanie mieszacza, przycisków, itp.)
Montażu armatury powinna dokonać osoba wykwalifikowana.
Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z instrukcją montażu dołączoną do armatury.
Rozpoczęcie montażu oznacza akceptację dostarczonego towaru i uznanie go za zgodnego z zamówieniem oraz posiadającego właściwości, o których zapewniał Sprzedający.
Podczas montażu ważne jest, by postępować w takiej kolejności, jak zalecił producent w instrukcji. Każdy model armatury, który znajduje się na rynku, może różnić się detalami, które rzutują na montaż i późniejsze użytkowanie armatury.
Do montażu mogą być niezbędne elementy, które nie są dostarczane wraz z armaturą (np. wężyki, narzędzia, taśmy uszczelniające, klucze, wiertarka otwornica, śrubokręt silikony, itp.). Używane do montażu narzędzia powinny być używane zgodnie z zaleceniami ich producentów i zgodnie z przeznaczeniem. W trakcie wszelkich procesów po otrzymaniu armatury należy chronić powłokę armatury przed zarysowaniem. W przypadku uszkodzeń mechanicznych powstałych w trakcie przechowywania, montażu i użytkowania reklamacja nie będzie uwzględniona.
Do czyszczenia lub konserwacji zewnętrznej powłoki armatury oraz jej podzespołów wewnętrznych należy używać środków, które zostały dopuszczone przez producenta. Jeśli producent zaleca używanie konkretnych rodzajów środków do czyszczenia lub konserwacji to należy to traktować jako warunek niezbędny do zachowania armatury jako sprawnej i w stanie nie budzącym zastrzeżeń. Stosowanie innych niż zalecane przez producenta środków oraz sposobów czyszczenia lub konserwacji armatury będzie traktowane jako niewłaściwe używanie armatury co będzie podstawą nie uwzględnienia ewentualnych reklamacji. Każdy z producentów ma swoje własne zalecenia, jednak generalną zasadą przy czyszczeniu armatury jest konieczność używania płynnych, nierysujących środków czyszczących o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, np. rozpuszczonym w ciepłej wodzie szarym mydłem lub rozcieńczonym płynie do mycia naczyń. Płyn myjący powinien być nałożony na miękką szmatkę lub delikatną gąbkę i dopiero wtedy powierzchnia armatury może być poddana czyszczeniu lub konserwacji. Po wyczyszczeniu lub konserwacji armatury konieczne jest dokładne spłukanie czystą wodą i wytarcie armatury do sucha. Niedopuszczalne jest podawanie armatury działaniu środków czyszczących lub konserwujących w czasie dłuższym niż sam proces czyszczenia (maksymalnie kilka minut). Niedopuszczalne jest również poddawanie zewnętrznej powierzchni armatury działaniu minerałów zawartych w wodzie w czasie dłuższym niż kilka minut po zakończeniu używania armatury. W przypadku zaobserwowania niekorzystnych zmian należy również przeczyścić głowicę, przełącznik i/lub perlator. Wykonanie tych czynności może wpłynąć na niezawodność i trwałość armatury w dłuższym okresie czasu. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, który poleca środki oraz techniki czyszczenia armatury łazienkowych. Zaniedbania w czyszczeniu armatury lub stosowanie „agresywnych” środków czyszczących może spowodować powstanie nieestetycznych i trwałych uszkodzeń armatury, które spowodują odrzucenie reklamacji. Osady minerałów zawartych w wodzie powstałe na armaturze są efektem niewłaściwego użytkowania (brak lub zbyt rzadkie czyszczenie) i będą powodować niezasadność reklamacji z tego tytułu.